Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

ERASMUS+

"MIĘDZY NOWOCZESNOŚCIĄ A UWAŻNOŚCIĄ - MOST KONCEPCYJNY W EDUKACJI SPECJALNEJ"

    W ramach projektu ERASMUS+ "MIĘDZY NOWOCZESNOŚCIĄ A UWAŻNOŚCIĄ - MOST KONCEPCYJNY W EDUKACJI SPECJALNEJ", nauczyciele, wychowawcy i Dyrekcja naszej szkoły odbyli staż w ośrodku Sólheimar Eco Village w Islandii.

    Placówka została wybrana po wnikliwej analizie potrzeb SOSW w zakresie obserwacji, wymiany doświadczeń, doskonalenia kompetencji zawodowców i budowania społeczności szkoły w duchu uważności i zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Solheimar to znana na całym świecie, zrównoważona społeczność znana z artystycznej i ekologicznej atmosfery, w której mieszka i pracuje około 100 osób, również ze specjalnymi potrzebami. Społeczność Solheimar skupia się na wzroście i rozwoju człowieka i przyrody. Nadrzędnym celem społecznym jest zapewnienie osobom z różnych środowisk możliwości pracy, życia i kontaktów towarzyskich. Działania w Solheimar są zróżnicowane. We wsi znajdują się ekologiczne szklarnie, zarówno do uprawy warzyw, jak i roślin niespożywczych, a także leśnictwo, właściwie jedyne ekologiczne leśnictwo na Islandii. W wiosce znajduje się sześć warsztatów, w tym pracownia świec, ceramika, tkactwo, stolarstwo, pracownia plastyczna, papiernia i zielarnia produkująca mydła, szampony, balsamy itp.

    Sesseljia Hreindís Sigmundsdóttir, założycielka wioski podkreślała, że osoby o specjalnych potrzebach powinny dzielić się tymi samymi możliwościami co inni, niezależnie od tego, czy chodzi o zabawę, czy o pracę. Sercem ideologii Solheimar jest, aby dać jednostkom równe szanse i zmaksymalizować potencjał każdej osoby, co idealnie wpisuje się w ideologię naszej placówki i jest zgodne z działaniami projektowymi. Solheimar tworzy przestrzeń i możliwości dla każdej osoby do wzrostu i rozwoju, dając w ten sposób szansę aby stać się ważnym i aktywnym uczestnikiem społeczności.

    Dyrektor ośrodka pan Lárus Sigurðsson, oprowadził nas po wszystkich najciekawszych zakamarkach osady. Obserwowaliśmy warsztaty ceramiki, stolarstwa, tkactwa, jak i uczestniczyliśmy w zajęciach teatralnych czy muzycznych. Opowiedział nam historię powstania tego miejsca oraz przedstawił sylwetkę założycielki: Sesselje Sigmundsdottir, która jest odpowiednikiem naszego Janusza Korczaka. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum, w którym zachowano pomieszczenia sprzed prawie stu lat, w których mieszkali pierwsi wychowankowie. Zainspirowały nas instrumenty muzyczne wykonane przez pensjonariuszy, a zwłaszcza "tron z wiolonczelą" będący miejscem relaksu.

    Kolejna placówką, którą mieliśmy szanse poznać to Islandzka szkoła "Rimasköli", dzięki której poznaliśmy system edukacji młodzieży na poziomie szkoły podstawowej. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach: technicznych, ogólnokształcących, jak i wyrównawczych. Zainspirowała nas biblioteka, jej wystrój przypominający księgarnię.

    Wieczorami po pracy był czas na poznawanie surowej islandzkiej przyrody, to prawdziwa lekcja geografii na żywo, obserwujemy wybuch gejzerów, potężne wodospady i wulkaniczne zaśnieżone pola na których pasą się konie, chluba tego miejsca. Po powrocie w pamięci utkwi nam fascynująca fauna i flora tego magicznego miejsca, a zaobserwowane inspirujące nas doświadczenia zawodowe wdrożymy w nasz system pracy.

    To był ciekawy pełen inspiracji i wrażeń "JOB SHADOWING".