Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków
tel/fax 12-266-29-67
W czasach, kiedy ludzie przestają się interesować dbałością o formę językową, kiedy mają dookoła coraz mniej dobrych wzorów, warto szczególnie zatroszczyć się o kulturę i poprawność języka. Taki cel przyświeca obchodom Dnia Języka Ojczystego w dniu 21 lutego.
Jak nas słyszą, tak nas piszą - te słowa, wybitnego polskiego językoznawcy Zenona Klemensiewicza, stały się inspiracją do przeprowadzenia szkolnego konkursu propagującego kulturę i poprawność języka ojczystego.
Konkurs odbył się 29 marca 2011 roku w budynku szkoły przy ul. Szujskiego 2. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów z klas 1-3 Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 30.
Zadania konkursowe obejmowały m.in.: tworzenie niektórych typów wyrazów (urabianie nazwisk żeńskich, nazywanie małżeństwa), tworzenie niektórych form czasownikowych (końcówka czasowników w 3.os. liczby mnogiej cz. teraźniejszego i przyszłego prostego), znajomość popularnych: zwrotów, wyrażeń, związków frazeologicznych oraz powiedzeń i przysłów, a także poprawę błędów dostrzeżonych w zdaniach.
Lista uczestników z poszczególnych klas
I A - Klasa Kamil, Smyrak Michał
I B - Kowalski Grzegorz
I C - Leja Aneta
I D - Jachymczyk Mariola, Komsza Kinga, Wyrwa Monika
II C - Chwastek Joanna, Pacura Paulina, Suchan Renata
II FZ - Pamuła Joanna, Wyrostek Rafał, Zębala Ewelina
III A - Fraś Katarzyna, Gzyl Wioleta, Puchalska Beata
III B - Pawlak Piotr
III FZ - Zabirowski Michał
Wyniki konkursu
I miejsce - Puchalska Beata, Wyrostek Rafał
II miejsce - Pamuła Joanna
III miejsce - Kowalski Grzegorz, Leja Aneta
Wyróżnienia - Komsza Kinga, Suchan Renata
Pamiętajmy, że dbałość - na co dzień - o język ojczysty to obowiązek każdego Polaka. Unikajmy w mowie wyrażeń nieprzyzwoitych i wulgarnych. Niech nasza mowa świadczy o nas i naszym dobrym wychowaniu.