Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

LEKCJA I ZADANIE Z HISTORII DLA KLASY IA, IB, ID

 

Przeczytaj uważnie notatkę o kolejnym władycy z dynastii Piastów. Zrób notatkę do zeszytu – przepisujemy, tylko to co jest na czerwono. Pozostałe informacje, pomogą Ci rozwiązać krzyżówkę, która znajduje się pod lekcją.

  

                                                              Lekcja                                     5.05. 2020 r.

Temat: Polska za czasów Bolesława Krzywoustego.

 

 Przypomnienie i uzupełnienie wiadomości z ostatniej lekcji:

• po wygnaniu Bolesława Śmiałego władzę w Polsce przejął jego młodszy brat – Władysław Herman

• w 1097 r. Władysław Herman podzielił państwo na trzy części: najstarszy syn Zbigniew otrzymał Wielkopolskę i Kujawy, młodszy Bolesław, nazywany Krzywoustym Małopolskę i Śląsk, sam książę Władysław władał na Mazowszu; w rzeczywistości w imieniu księcia państwem rządził wojewoda Sieciech

• Władysław Herman zmarł w 1102 r., a dzielnicę po nim przejął starszy syn Zbigniew.

 

1) Konflikt między braćmi:

• Między Zbigniewem a Bolesławem doszło do konfliktu; młodszy z braci (Bolesław) organizował łupieżcze wyprawy na Pomorze, a grabiona ludność chcąc się zemścić najeżdżała ziemie sąsiednie, czyli Wielkopolskę, która była we władaniu starszego brata (Zbigniewa).

W 1108 r. Zbigniew stracił władzę w Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu, następnie został wygnany z kraju. Pomocy udzielił mu król niemiecki Henryk V.

W 1109 r. Henryk V już, jako cesarz wystąpił zbrojnie przeciwko Bolesławowi Krzywoustemu. Opór polskiego wojska sprawił, że niemiecko-czeskie starania o władzę dla Zbigniewa zakończyły się porażką. Zbigniew wrócił ponownie do kraju, ale ponowny konflikt z Bolesławem Krzywoustym przypłacił życiem; wcześniej został oślepiony.

2) Podbój Pomorza:

• w 1116 r. Bolesław przyłączył do Polski Pomorze Gdańskie, a w 1124 r. podporządkował sobie Pomorze Zachodnie. Przez kolejne lata odbywały się tam wyprawy misyjne (biskupa Ottona z Bambergu).

 

Bolesław Krzywousty

 

3. Testament Bolesława Krzywoustego – początek rozbicia dzielnicowego Był to dokument regulujący sprawę dziedziczenia tronu w Polsce. Dawał szansę na utrzymanie jedności państwa i uniknięcie walk wewnętrznych o władzę, między braćmi, po śmierci Bolesława Krzywoustego. Bolesław Krzywousty jasno i konkretnie określił zasady funkcjonowania państwa polskiego po swojej śmierci w roku 1138.

 

ZASADA SENIORATU: Po śmierci władcy władzę zwierzchnią miał sprawować najstarszy syn

POCZĄTEK ROZBICIA DZIELNICOWEGO – 1138 ROK

 

 

     

WARTO ZAPAMIĘTAĆ: Bolesław Krzywousty był młodszym synem Władysława Hermana, bratem starszego i pominiętego przy dziedziczeniu tronu, Zbigniewa. Jego panowanie przez większość lat upłynęło pod znakiem najpierw walki o tron po śmierci ojca z przyrodnim bratem, a następnie powiększenie terytorium państwa przez podbój Pomorza. Na całość jego rządów szczególnie wpłynęła bardzo mocno jedna konkretna decyzja księcia. Mianowicie, zanim Bolesław Krzywousty zmarł, jasno i konkretnie określił zasady funkcjonowania państwa polskiego po swojej śmierci w roku 1138.

 

 

ZADANIE DO WYKONANIA:

Rozwiąż krzyżówkę dot. panowania Bolesława Krzywoustego. Odpowiedzi i hasło główne wysyłamy na adres uczenwdomu@gmail.com z dopiskiem dla P. Kępy.

 

1. Wojewoda, zarządzał państwem w imieniu Władysława Hermana.

2. Przydomek Bolesława, młodszego syna Władysława Hermana.

3. Ziemia wchodząca w skład dzielnicy Zbigniewa po śmierci Władysława Hermana.

4. Zgodnie z tą zasadą po śmierci księcia Bolesława zwierzchnictwo nad całością terytorium Polski miał sprawować senior.

5. Biskup Ottona, który podjął w latach 20. XII w. wyprawę misyjną na Pomorze, pochodził z ……

6. Bolesław Śmiały wszedł z tym biskupem ze Szczepanowa w konflikt w wyniku, czego stracił władzę w Polsce na rzecz swojego brata, Władysława Hermana.