Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

LEKCJA Z HISTORII

DLA KLAS DRUGICH

 

    Przeczytaj uważnie notatkę, którą umieściłam poniżej. Przyjrzyj się ilustracjom. Przepisz lub wklej to co, jest na czerwono do zeszytu. Odpowiedź na poniższe pytania. Zadania jest na oceny. Pamiętaj o terminie zadania do24.04.!!!

  

                                              Lekcja                                       15.04.2020 r.

Temat: Wybrane konflikty zimnej wojny.

 

Przypomnienie materiału z poprzednich zajęć:

Zimną wojną która rozpoczęła się po II wojnie światowej, nazywamy konflikt – rywalizację między dwoma mocarstwami: Związkiem Radzieckim i państwami, które były mu podporządkowane (tzw. PAŃSTWA BLOKU WSCHODNIEGO) a Stanami Zjednoczonymi. Oba te państwa miały zupełnie inne systemy polityczne – czyli sposób rządzenia. ZSRR to państwo komunistyczne – przypomnij sobie jego cechy, a USA to państwo demokratyczne, gdzie ludzie mają prawo do wolnego słowa czy zakładania prywatnych przedsiębiorstw. Przypomnij sobie z poprzednich lekcji co to była zimna wojna ? b) Jakie są cechy państwa komunistycznego?

 

1. Główne konflikty zimnej wojny:

Stany Zjednoczone i ZSRR bezpośrednio nie prowadziły między sobą działań wojennych w czasie zimnej wojny, ale pomagały czyli wspierały inne państwa na świecie. Wojsko ZSRR wspierało komunistów z innych państw, a USA udzielało pomocy tym, którzy walczyli z tymi komunistami!!!!

 

KONFLIKTY ŚWIATOWE, W KTÓRYCH BRAŁY UDZIAŁ ZSRR i USA:

a) WOJNA W KOREII w latach 1950 – 1953 [komuniści na czele z Kim Ir Senem wspierani przez ZSRR dążyli do zajęcia południowej Korei ]. Bez skutku – nie udało się : gdyby zajęli południową Koreę – dziś mielibyśmy tylko jedno państwo Koreę – a tak mamy Koreę Południową i Koreę Północną (komunistyczną)

b) WOJNA W WIETNAMIE w latach 1964 – 1975 komuniści Wietnamu Północnego na czele z Ho Szi Minhem) dążyli do połączenia z Wietnamem Południowym. W wojnę zaangażowane były wojska amerykańskie, które wojnę przegrały. Komunizm rozprzestrzenił się na kraje sąsiadujące z Wietnamem: Laos, Kambodża] Zapamiętaj!

Wszystkie państwa bloku wschodniego, czyli państwa Europy Środkowo-Wschodniej były państwami komunistycznymi. Komunizm w Polsce po II wojnie światowej został narzucony przez ZSRR.

 

Żołnierze komunistycznej partyzantki Wietnamu Północnego

 

c) WOJNA W AFGANISTANIE – w 1979 r. [ ZSRR zaatakował Afganistan, lecz poniósł klęskę]. Afganistan po śmierci ostatniego króla (1793 r.) ogarnięty był wojną domową, między dwoma grupami etnicznymi. Chcąc mieć wpływ na sytuację w kraju władze ZSRR zdecydowały się na interwencję zbrojną. Rosjanom nie udało się opanować Afganistanu i wojnę przegrali. Jednak swoje wojska wycofali dopiero w 1989 r.

 

MUDŻAHEDINI czyli bojownicy, tworzący partyzantkę walczący z ZSRR. Broń otrzymywali od Amerykanów lub zdobywali podczas starć z wojskami ZSRR.

 

 

ZADANIE DO WYKONANIA - termin oddania 24.04

Na podstawie notatki z lekcji i mapy świata odpowiedź na poniższe pytania. Odpowiedzi przesyłamy na adres: uczenwdomu@gmail.com z dopiskiem pani P. Kępa

 

1. Wymień WSZYSTKIE państwa wymienione w notatce i określ na jakim kontynencie leżą, np. Stany Zjednoczone – Ameryka Północna

 2. Korzystając z mapki, wklejonej do zeszytu na poprzednich zajęciach, wymień państwa bloku wschodniego.

3. Kim byli MUDŻAHEDINI, w którym kraju walczyli i kogo popierali USA czy ZSRR?

4. Dlaczego wybuchła wojna w Wietnamie i jak się zakończyła?

5. Kto był przywódcą komunistów w Wietnamie w 1950 roku?