Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków
tel/fax 12-266-29-67
CHEMIA - DLA KLASY 1A, 1B, 1D
To drugi „zdalny” temat dla uczniów klas 1A,1B i 1D. Proszę o wykonanie poleceń zawartych w przesyłanych raz w tygodniu materiałach. Na odesłanie swoich prac macie czas do 31 marca – wtedy dostaniecie kolejny temat. W tytule maila wpiszcie: chemia dla pani Anety Mysiak Powodzenia !!!
Lekcja
Temat: Zanieczyszczenia wód naturalnych
Do przepisania do zeszytu:
1. Wody naturalne są narażone na zanieczyszczenia. Są to ścieki komunalne i przemysłowe, odcieki z wysypisk śmieci, spływające z pól podczas opadów roztwory zawierające nawozy i środki ochrony roślin, a także substancje przedostające się do środowiska wodnego podczas rzadkich, ale mających duży zasięg, groźnych w skutkach katastrof morskich i kataklizmów.
2. Stacje uzdatniania wody to zakłady, w których woda jest przygotowywana do spożycia.
3. Ujęcia wody pitnej są położone na obszarach chronionych.
4. Wszystkie ścieki są oczyszczane w tzw. oczyszczalniach ścieków.
5. Z uwagi na małe zasoby dostępnej wody słodkiej należy oszczędzać wodę pitną.
Do przeczytania:
Czysta woda nie występuje w przyrodzie. Można ją otrzymać w wyniku destylacji. Nazywa się ją wodą destylowaną. W wodzie występującej na Ziemi rozpuszczone są substancje, które znalazły się na drodze jej obiegu. Z tego względu wody naturalne są wodnymi roztworami. Woda opadowa (deszcz, śnieg, grad) zanim zetknie się z powierzchnią Ziemi, w zasadzie powinna być pozbawiona rozpuszczonych substancji stałych. Tak dzieje się jednak tylko na obszarach wolnych od zanieczyszczeń wywołanych działalnością człowieka czy erupcją wulkanów. Wody naturalne mogą zawierać składniki zarówno pożądane, jak i szkodliwe dla organizmów żywych, tzw. zanieczyszczenia. Ograniczają one zasoby wodne i stwarzają zagrożenie dla rozwoju roślin oraz zdrowia zwierząt i człowieka.
Obejrzyj film:
https://www.youtube.com/watch?v=7a3V_nSUw70
Przeczytaj i spróbuj zapamiętać poniższe informacje:
(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)
Uzdatnianie wody
Przygotowanie do spożycia wody pobranej z ujęć nazywa się uzdatnianiem wody. Proces ten przeprowadza się w tzw. stacjach uzdatniania wody. Ich zadaniem jest oczyszczenie wody w taki sposób, aby jej jakość odpowiadała wymaganiom sanitarnym.
Oczyszczanie ścieków
Wszystkie ścieki, niezależnie od rodzaju (komunalne bądź przemysłowe), zawsze oczyszcza się, zanim zostaną odprowadzone do rzeki, jeziora, morza czy gruntu. Usuwanie niepożądanych substancji znajdujących się w wodzie odbywa się w tzw. oczyszczalniach ścieków:
W oczyszczalni ścieki przemieszczają się przez kolejne obiekty wyposażone w odpowiednie urządzenia, w których następuje stopniowe usuwanie niepożądanych substancji.
Oddzielane w procesie oczyszczania ścieków osady są zbierane oraz:
- przeznaczane do fermentacji (rozkład pod wpływem mikroorganizmów)
- lub poddawane spalaniu.
Z zawartej w osadach materii organicznej powstaje biogaz, który stanowi biopaliwo do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Pozostałość po fermentacji jest używana jako kompost, np. do tworzenia ziemi nadającej się pod rabatki i trawniki.
Zadanie domowe:
1. Dowiedz się, z jakiego ujęcia jest doprowadzana woda do miejsca twojego zamieszkania.
2. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy znajduje się oczyszczalnia ścieków. Dowiedz się, jakimi metodami są oczyszczane ścieki?
Odpowiedzi na zadane pytania zapisz w programie Word i odeślij na maila uczenwdomu@gmail.com