Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

CHEMIA - DLA KLASY 1A, 1B, 1D

 

    To trzeci „zdalny” temat dla uczniów klas 1A, 1B i 1D. Proszę o wykonanie poleceń zawartych w przesyłanych raz w tygodniu materiałach. Na odesłanie swoich prac macie czas do 6 kwietnia – wtedy dostaniecie kolejny temat. W tytule maila wpiszcie: chemia dla pani Anety Mysiak. Powodzenia !!!

 

Lekcja

Temat: Fermentacje w procesach przygotowywania żywności.

 

 Do przepisania do zeszytu:

1. Proces biotechnologiczny to proces technologiczny zachodzący z udziałem organizmów żywych lub ich składników (głównie bakterii), np. podczas kiszenia kapusty czy produkcji serów.

 

 

2. Fermentacja to reakcja biochemiczna zachodząca pod wpływem enzymów drobnoustrojów zwykle w warunkach beztlenowych; niektóre procesy produkcji związków organicznych z wykorzystaniem mikroorganizmów nazwane są fermentacją, pomimo iż zachodzą z udziałem tlenu, np. fermentacja octowa; nazwa pochodzi od łac. fermentatio – zakwaszenie, burzenie się.

3. Procesy fermentacji zachodzą z udziałem mikroorganizmów (bakterii i drożdży). Są wykorzystywane w produkcji żywności.

4. Rodzaje fermentacji:

a) fermentacja alkoholowa to proces zachodzący pod wpływem enzymów (zawartych w drożdżach), polegający na przemianie cukrów prostych w etanol, Fermentacja alkoholowa (z udziałem drożdży) jest podstawą produkcji wina, piwa i innych rodzajów alkoholi. Proces ten wykorzystywany jest także przy pieczeniu ciasta drożdżowego (powstający w wyniku fermentacji tlenek węgla(IV) spulchnia ciasto) Proces fermentacji alkoholowej przebiega zgodnie z równaniem:

 

 

b) fermentacja mlekowa to proces zachodzący z udziałem bakterii kwasu mlekowego, polegający na przemianie cukrów w kwas mlekowy, daje ona możliwość wytwarzania takich przetworów mlecznych, jak kefir i jogurt.

c) fermentacja octowa to proces polegający na utlenieniu etanolu do kwasu octowego; zachodzi pod wpływem enzymów wytwarzanych przez bakterie kwasu octowego

 

Przeczytaj i spróbuj zapamiętać poniższe informacje:

Skąd się biorą dziury w serze szwajcarskim?

W trakcie dojrzewania sera zachodzą procesy fermentacyjne. Bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Propionibacterium przetwarzają kwas mlekowy na kwas octowy i propionowy. W reakcjach tych produktami są także woda i tlenek węgla(IV). Gaz ten nie może się uwolnić z twardniejącego sera i w efekcie po zastygnięciu masy powstają puste miejsca. W markowym szwajcarskim serze dziury mają rozmiar wiśni.

 

 

    Zadanie domowe:

Fermentację mlekową wykorzystuje się w przetwórstwie warzywnym do produkcji kiszonek. Co najczęściej poddaje się kiszeniu? Zrób krótki opis i rysunki.

 Odpowiedzi na zadane pytania zapisz w programie Word i odeślij na maila uczenwdomu@gmail.com