Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków
tel/fax 12-266-29-67
FIZYKA - DLA KLASY 1A, 1B, 1D
OD PANI KATARZYNY SZYMURY
Drodzy uczniowie! Proszę abyście przepisali do zeszytu to co jest zaznaczone na zielono i czytali dokładnie punkt po punkcie co należy zrobić.
Lekcja 2
Temat: Czy promieniowanie jest szkodliwe? Dawki promieniowania.
Na poprzedniej lekcji dowiedzieliście się co to jest promieniowanie jądrowe oraz poznaliście rodzaje promieniowania.
Przeczytajcie w podręczniku rozdział "Dawki promieniowania" na str. 152 (jeśli podręczniki zostawiliście w szkole lub internacie spróbujcie poszukać informacji o dawkach promieniowania w Internecie i poczytajcie).
1. W dzisiejszych czasach promieniotwórczość stosuje się do wielu pożytecznych rzeczy, np. prześwietleń w szpitalu czy też wytwarzania energii w elektrowniach jądrowych.
2. Niestety promieniotwórczość ma również niebezpieczne zastosowanie - np. w 1945 roku na dwa japońskie miasta - Hiroszimę i Nagasaki - został przeprowadzony atak atomowy i zginęło wówczas 120 tysięcy ludzi.
3. Duża dawka promieniowania może być bardzo niebezpieczna. Jeśli człowiek przyjmie bardzo dużą dawkę promieniowania wówczas może zachorować na tak zwaną chorobę popromienną, która prowadzi do śmierci. Taka sytuacja miała miejsce na Ukrainie w Czarnobylu w 1986 roku. Nastąpił wybuch w elektrowni jądrowej i ogromna ilość ludzi zmarła na chorobę popromienną. Można również zachorować na raka, np. białaczkę od dużej ilości przyjętego promieniowania. Duża dawka promieniowania wpływa także negatywnie na zwierzęta i rośliny, rośliny przestają rosnąć, a zwierzęta zdychają.
4. Niewielka dawka promieniowania natomiast może leczyć, np. raka tarczycy lub inne nowotwory.
5. Tak na prawdę promieniowania nie da się uniknąć (patrz ilustracja poniżej). Źródłem tego promieniowania jest wiele materiałów obecnych m.in. w ścianach domów, pokarmie, wodzie czy powietrzu. Inne jego źródła to np. banan, mleko, 5‑letnie dziecko czy też osoba dorosła. Nie musisz się jednak martwić – zwykła dawka takiego promieniowania nie jest groźna dla ludzi.
Przyjrzyj się ilustracji (jest ona również w Twoim podręczniku na stronie 153).
ZADANIE DOMOWE:
Wykonaj ćwiczenie 2 klikając w poniższy link. (trzeba przewinąć do samego dołu).
Zrób zdjęcie lub screena poprawnie zrobionego zadania wyślij na: uczenwdomu@gmail.com
https://epodreczniki.pl/a/promieniowanie-i-energia-atomowa/DE81xDdkS
do 6 kwietnia klasa 1D
do 7 kwietnia klasa 1A, 1B
w tytule e-maila wpisz "ZADANIE Z FIZYKI - KLASA (wpisz swoją klasę) i IMIĘ I NAZWISKO
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące lekcji i zadania domowego piszcie na mój messenger