Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

FIZYKA - DLA KLASY 1A, 1B, 1D

OD PANI KATARZYNY SZYMURY

 

Drodzy uczniowie! Proszę abyście przepisali do zeszytu to co jest zaznaczone na zielono i czytali dokładnie punkt po punkcie co należy zrobić.

 

    Lekcja 5

Temat: Energia jądrowa - ciag dalszy.

 

Notatka do zeszytu (to co na zielono).

 

1. PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ ORAZ RODZAJE ŹRÓDEŁ PROMIENIOWANIA

Wyróżnia się dwa rodzaje promieniotwórczości

naturalną i sztuczną.

 

Promieniotwórczość naturalna - Zjawisko promieniotwórczości, które normalnie i cały czas istnieje na Ziemi, jest niezależne od działalności człowieka. Promieniowanie naturalne pochodzi od pierwiastków radioaktywnych obecnych w przyrodzie i najbliższym otoczeniu człowieka – glebie, skałach, powietrzu i wodzie. Promieniotwórczość naturalna została odkryta przez A. H. Becquerela. Dokładnego zbadania promieniowania naturalnego podjęli się Maria Skłodowska‑Curie i jej mąż Piotr Curie, którzy odkryli pierwiastki rad i polon oraz rozwinęli teorię promieniotwórczości.

 

Promieniotwórczość sztuczna - Promieniotwórczość izotopów niewystępujących w naturalnym środowisku Ziemi. Tego rodzaju zjawisko może wytwarzać również aparatura skonstruowana przez człowieka (np. aparatura rentgenowska). W 1934 r. Irena Joliot‑Curie (córka państwa Curie) i jej mąż Fryderyk odkryli promieniotwórczość sztuczną, przeprowadzając doświadczenie polegające na bombardowaniu atomów glinu jądrami helu. W wyniku tego działania powstały atomy fosforu.

 

Ciekawostka: (nie przepisujecie).

Czym jest promieniowanie kosmiczne? Promieniowanie kosmiczne jest jednym z rodzajów promieniotwórczości naturalnej i dzieli się na promieniowanie pierwotne oraz wtórne. Pierwotne promieniowanie kosmiczne pada na zewnętrzne warstwy atmosfery Ziemi z prędkością bliską prędkości światła. Zderzenia cząstek promieniowania pierwotnego z jądrami gazów atmosferycznych powodują powstawanie promieniowania kosmicznego wtórnego, które jest strumieniem wysokoenergetycznych elektronów, protonów, mionów i fotonów.

 

2. Gdzie można znaleźć promieniowanie naturalne?

 

3. Gdzie można znaleźć promieniowanie sztuczne?

 

Reaktory jądrowe wykorzystywane w elektrowniach atomowych są źródłem promieniowania sztucznego  

 

4. Zagrożenia wynikające z nadmiernego napromieniowania.

 Zbyt duże napromieniowanie często może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu komórek oraz w materiale genetycznym. Skutki przyjęcia zbyt dużej dawki promieniowania są widoczne czasami po dłuższym okresie, nawet po wielu latach. Do skutków napromieniowania należą:

SOMATYCZNE:

 

GENETYCZNE:

 

 

ZADANIE DOMOWE:

Rozwiąż krzyżówkę. Możesz ją wydrukować lub przerysować do zeszytu.

 

Przepisz powyższą lekcję, wykonaj zadanie domowe i prześlij zdjęcia (tylko zadania domowego)  na e-mail: uczenwdomu@gmail.com

W tytule e-maila wpisz: Zadanie domowe - fizyka i swoje imię i nazwisko (dla pani K. Szymury)