Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

FIZYKA - DLA KLASY 1A, 1B, 1D

OD PANI KATARZYNY SZYMURY

 

Drodzy uczniowie! Proszę abyście przepisali do zeszytu to co jest zaznaczone na zielono i czytali dokładnie punkt po punkcie co należy zrobić.

 

    Lekcja 6

Temat: Zastosowanie energii atomowej.

 

Notatka do zeszytu (to co na zielono).

1. Wojenne zastosowanie energii atomowej.

Nieregularnym źródłem promieniowania w przeszłości były wybuchy bomb jądrowych, które stanowią przykład wojennego zastosowania energii jądrowej. Bomb atomowych użyto w walce dwukrotnie podczas II wojny światowej. Stany Zjednoczone zrzuciły je na dwa japońskie miasta: 6 sierpnia 1945 r. na Hiroszimę, a 9 sierpnia na Nagasaki. W wyniku tych ataków śmierć poniosło ponad 100 tysięcy osób.

Wybuch bomby atomowej, prócz silnej dawki promieniowania, uwalnia również inne czynniki rażenia, które można podzielić zbiorczo na;

 

2. Pokojowe zastosowanie energii atomowej – elektrownie jądrowe.

Pokojowe zastosowanie energii atomowej polega przede wszystkim na jej wykorzystaniu w elektrowniach jądrowych. Wiele osób jest przeciwna takiemu wykorzystaniu energiiatomowej, gdyż obawia się katastrof związanych z awariami reaktorów. Należy jednak pamiętać, że nie każda awaria elektrowni musi oznaczać katastrofę. Historia zna tylko dwa bardzo poważne w skutkach wydarzenia tego rodzaju. Pierwsze miało miejsce 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylu (Ukraina), druga katastrofa wydarzyła się w 2011 r. w elektrowni jądrowej Fukushima (Japonia), a była ona spowodowana tsunami wywołanym trzęsieniem ziemi u wybrzeży wyspy Honsiu.

 

Największa na świecie elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa - Japonia (źródło - https://inzynieria.com/)

 

 

ZADANIE DOMOWE:

Na zadanie domowe proszę obejrzeć film o katastrofie w Czarnobylu. Nic nie przesyłacie oprócz zaległych zadań domowych.

https://www.youtube.com/watch?v=OBSP2pIzoY8

 

Przepisz powyższą lekcję do zeszytu, nie odsyłaj.